Ak máte záujem o spoluprácu, kontakt: 

A je to tu opäť! Chrípková sezóna zahájená! Ako zmierniť priebeh choroby, alebo jej predísť?

          Je september, začal nový školský rok a je to tu opäť - chrípková sezóna! Dva týždne v škole/ škôlke/ v práci. Niektorí máte teploty, iní problémy s dýchacími cestami. My sa ešte celkom držíme. Musím si zaklopať. Čo, konkrétne nám, zaberá pri zmiernení priebehu choroby?  

1. Vetrajte miestnosti v domácnosti

           Ani by ste neverili, aké dôležité je vetrať pravideľne a poriadne domácnosť počas chrípkovej sezóny. Ideálne mať niekoľko krát do dňa otvorené okno dlhšie (napr. ja mám otvorenú vyklápačku v obývačke a kuchyni), aby ste mali pravideľne čerstvý vzduch. Vetraním sa postaráte o to, že váš vzduch doma nebude suchý, ale vlhší, čo je výborné pri ochoreniach dýchacích ciest, pri suchom dráždivom kašli. Rovnako s tým spojená moja rada je, neprekurujte zbytočne svoju domácnosť. Optimálna teplota v miestnosti by mala byť 23 °C, tam kde spíte môže byť aj menej, napr. 20 °C. Poznám ľudí, čo mávajú aj 27 °C a to nie je dobré. 

2. Užívajte preventívne vitamín D, C.

           Dopĺňanie niektorých vitamínov počas zimného obdobia je veľmi dôležité. Ja s mojimi deťmi preventívne každý deň prijímam vitamín C a vitamín D. Vitamín D si viete doplniť aj prirozdenou cestou z morských rýb. U nás je veľmi populárny losos, pstruh. Vitamín D sa nachádza aj v mliečnych výrobkoch ako je syr, mlieko. Ja už síce mlieko nepijem (okrem kávy), ale morské ryby zbožňujem. U nás je losos každotýždňová záležitosť. Vitamín C je silný antioxidant a ochraňuje biele krvinky v tele. Obsahujú ho napr. šípky, takže teraz je ideálny čas ísť na šípky a pripraviť si šípkový čaj, alebo lekvár, ďalej ho obsahuje kivi, citrusy, petržlenová vňaťka, ríbezle, jahody, kapusta, ananás, červená paprika, brokolica, kel, a iné. Samozrejme tepelnou úpravou sa vitamín C stráca. Ja to dnes vidím na ovocie plné vitamínu C.

3. Pobyt vonku aj za chladného počasia.

           To, že je vonku škaredé počasie, a chladno, neznamená, že najlepšie bude ak ostatenete čučať doma. Treba ísť pprimerane počasiu oblečený von, poprechádzať sa aspoň na hodinu. Na čerstvom vzduchu, vonku, si deti zlepšujú imunitu a otužujú sa. Pravideľný pobyt vonku je pre zdravie človeka veľmi dôležitý. Vonku si vymyslite pohybové aktivity, aby vám nebola zima, môžete sa ísť poprechádzať do lesa a pozorvať prírodu a zvieratká, alebo vymysleť výlet na zrúcaninu hradu. Urobiť si piknik v zime. Možností je veľa a kreativite sa medze nekladú. Po pobyte na vzduchu majú deti krásne červené líčka, a okrem iného im chutí jesť a majú lepší spánok.

4. Difúzujte

           Odkedy difúzujem, priebeh ochorení u mojich detí je oveľa lepší. Najmä ak deti majú suchý dráždivý kašel. Do difúzera používam kvalitné doTERRA esenciálne oleje, ktoré sa difúzovaním rozptylujú do vzduchu, a eliminujú vo vzduchu vírusy a baktérie, kvôli svojim účinným zložkám. U nás sú veľmi používané kombinácie: Lemon, Pepermint, Levaduľa, ZenGest, On Guard, Eukalyptus. Nielenže difúzovanie vždy pomôže mojim deťom a prestane ich dráždiť suchý kašeľ, ale veľmi krásne nám prevoní aj domácnosť. Vždy to u nás voní krásne ako vo wellnesse. 

5. Uvarte si slepačí vývar.

          Vždy keď sme chorí uvaríme si slepačí vývar, ktorý nás naozaj postaví na nohy a dodá nám silu. My robíme vývar tak, že doň pridáme mäso zo sliepky s kosťou, osolíme, okoreníme čiernym korením, novým korením, pridáme mrkvu, petržlen, kúsok zeler, celú neošúpanú cibuľu, tri celé strúčky cesnaku, jeden celý zemiak, jednu papriku, jednu rajčinu, malé keliky, pór, bobkový list. Podávame so slížikmi a petržlenovou vňaťou. Maródi sa po nej dobre vypotia. 

6. Ako správne znižovať teplotu?

           Dočítate sa v mojom článku, kde som vám rozpísala podrobne moje rady pri znižovaní teploty, či už pri ochorení, alebo ak teplota príde pri prerezávaní zúbkov, či po očkovaní. Na obrázku vidíte, čo všetko užívajú moje deti, pokiaľ sú choré. Kliknutím na obrázok sa dostanete na článok o správnom znižovaní teploty.