CHRÍPKOVÁ SEZÓNA je tu!

Zopár RÁD AKO CHRÍPKE PREDCHÁDZAŤ od MUDr. Diana Baranová - Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých: ,,Dbať na zvýšenú hygienu rúk (voda a mydlo), vyhýbať sa veľkému množstvu ľudí, čo sa nie vždy dá....vzhľadom na všetky okolnosti, už v prípade minimálnych príznakov prechladnutia prekryť dýchacie cesty rúškom alebo respirátorom, pokiaľ ideme medzi ľudí, nech vírusy nešírime ďalej, pravidelne sa hýbať, najlepšie na čerstvom vzduchu a v prírode, zdravo sa stravovať, kvalitne a dostatočne dlho spať.
Čo robiť ak už chrípku máme? Telesné šetrenie - chrípku je potrebné naozaj VYLEŽAŤ a doliečiť, ak nechcete skončiť s vážnymi komplikáciami. Piť, piť, piť - dostatočná hydratácia pri horúčkach, kašli, užívaní liekov je nesmierne dôležitá. Užívanie liekov proti horúčke a bolesti - antipyretiká. Podávanie vitamínov v dostatočnom množstve - vitamín C, vitamín D, v tabletkovej aj prirodzenej forme - ovocie, ovocné šťavy, zelenina. Kvapky, sirupy, tabletky s protivírusovým účinkom - Kaloba, Sinupret, Imunoglukán, lieky na kašeľ (tlmenie suchého kašľa - Tussin, Ditustat, Sinecod, Paxeladine, Stoptussin), uvoľnenie hlienov a podpora vykašliavania (Solmucol, Erdomed, Mucosolvan, Hedelix, Ambrobene, ACC long…) - pri upchatom nose a nádche sú vhodné spreje s morskou vodou a kvapky do nosa typu Nasivin, Muconasal plus, Vibrocil, Olynth, ktoré používame len nevyhnutnú dobu.

KEDY NEČAKAŤ S NÁVSTEVOU LEKÁRA? Horúčka pretrváva dlhšie ako 3 dni, nemá tendenciu k poklesu, intervaly výstupu teplôt sú krátke, teplota nereaguje na podanie adekvátnych dávok liekov, horúčka ustúpi a po prechodnej pauze znova nastupuje spolu sostupňujúcim sa kašľom (riziko bakteriálnej superinfekcie), silný a neutíšiteľný kašeľ, nereagujúci na podanie liekov, záchvatovitý kašeľ sprevádzaný bolesťou na hrudníku."