Čo robiť s deťmi ak je vonku upršané počasie
Na najbližšie dni hlásia upršané počasie. Čo robiť s deťmi, ak hlásia dážď, dokonca na celý víkend? Veľa z nás chodí za pekného počasia von do prírody, na výlety. Ale čo ak nie je dobré počasie? Ako zabaviť svoje deti, tak aby ste nepočúvali každú chvíľu: ,, Ja sa nudím! " ?
1. Vyrobte si sami šarkana.
Je možné, že vám šarkan nebude lietať, ako ten náš, ktorý sme s manželom a deťmi vyrábali. Na konštrukciu budete potrebovať drievka, papier/igelit/textil, nožnice, lepidlo, lepiacu pásku a iné, podľa toho akého šarkana si vyrobíte. Kreativite sa medze nekladú. Deti môžu šarkanovi urobiť tvár, vyfarbiť ho, nalepiť mu vlasy. Keď sa počasie umúdri a bude fúkať vietor, vyskúšajte ho vonku pustiť. Výroba šarkanov mi vždy pripomenie detstvo, keď sme papierových šarkanov vyrábali v škôlke.

2. Ak sú deti vekovo vyspelejšie, zahrajte sa s nimi spoločenské hry.
U nás sú obľúbené zatiaľ Človeče nehnevaj sa, Smolíček Pacholíček, pexeso, puzzle. Naša BELKA sa k LOLKE vždy pridá a zahrajú sa tak obe, aj keď tomu moc ešte nerozumie. Pri hre Človeče nehnevaj sa si spolu precvičíme počítanie. BELKA už vie počítať do 5. Hru Smolíček Pacholíček si opäť pripomínam z detstva, kedy som ju veľmi často hrávala s mojim tatinom u babky a dedka. Je to veľmi jednoduchá hra, ktorá zaujme aj malých hráčov (2 r.) hľadaním kvietkov, hríbikov, muchotráviek, lienok a samozrejme Pacholíčka. Pexeso je výborné na rozvoj pozornosti u detí. LOLKA je expert na hry s pexesom. Vždy každého porazí. A stavanie puzzlí ju tiež veľmi baví.

3. Hrať sa v obchode na módnu prehliadku.
Vymyslite si za koho/čo sa prezlečiete a podľa dostupného oblečenia v obchode si môžete užiť jedinečnú módnu prehliadku, kedy zabijete čas, nudu, zasmejete sa na sebe, a možno si aj niečo na seba nové kúpite. Aké dobré, že? :)

4. Upečte si spolu koláč.
Bez práce nie sú koláče. Inšpirujte sa mojim receptom na babičkinu bábovku. Deti milujú, keď môžu robiť a napodobňovať dospelákov. V kuchyni vám síce urobia trošku neporiadok, ale sú aspoň spokojné a zabavené. Ja svoje deti veľmi do kuchyne nepúšťam, keď varím. Chcem mať pri varení kľud. Ale LOLKA je už v takom veku, kedy je veľmi zvedavá aký je postup pri varení. Rada sa na mňa pozerá, a chce mi veľmi pomáhať. Vždy nakúka ako sa koláče pečú a vypytuje sa kedy už budú upečené. Najradšej však z celého postupu má samotné ochutnávanie :-)

5. Ísť do múzea
O výlete do Západoslovenského Múzea v Trnave sa dočítate v mojom článku v Tip na výlet. Môžete však navštíviť aj iné múzeum, aj my sa chystáme navštíviť ďaľšie múzeá, o ktorých samozrejme potom napíšem.

6. Upratať spolu celý dom.
Nebola by som to ja, keď by som túto možnosť nespomenula. Sú vaše deti naučené upratať si hračky po sebe, alebo ich za ne upratujete vy? Moje deti od malička cibrím k poriadku. Keď sa dohrajú s jednou hračkou, tak si ju musia upratať tak, aby sa niekde nepovaľovala len tak. Majú tým vytvorený systém, a my nemáme v celom byte herňu. Samozrejme, že im s niektorými vecami pomôžem, veď sú to deti. Ale navýky treba pestovať už od malička.
Ak chcete zabaviť deti, skúste im zadať nejaké úlohy. Napríklad, vyložiť umývačku riadu (príbory), alebo utierať prach, alebo vyložiť/naložiť pračku a sušičku, pozametať. A tie, ktoré majú v detskej izbe neporiadok, potriediť hračky, upratať si ich.

7. Urobiť si leháro v obývačke z duchien, pukance a pozerať rozprávky a spať.
Toto je veľmi pekná idylka. Vonku prší, vy si urobíte v obývačke obrovské lehno z duchien, kde sa vyvalíte, prikryjete teplou duchnou, pripravíte si pukance a dáte si rozprávkový maratón. Len tak vegetiť, pospať si.

8. Zabavte svoje deti našou Vystrihovačkou.
Toto je naša vystrihovačka, ktorá sa čoskoro bude predávať aj s inými typmi na našom blogu. Všetky naše produkty vyrábame najskôr našim deťom a keď majú úspech tlačíme ich aj pre ostatné deti. S malými prestávkami presne túto Vystrihovačku - Včelí Úľ naša LOLKA robila 2-3 hodiny, ale úplne sama. Vystrihovačka je vhodná pre deti od 3 rokov. Niekedy je pomoc rodičov, alebo dospelákov nutná.
9. Čítajte si knižky.
Vyberte si tri rozprávkové knižky s jednoduchými príbehmi a peknými ilustráciami. Ak deti ešte nevedia čítať, prečítajte si príbehy s nimi. Deťom ukážte počas čítania ilustrácie, aby sa prehĺnila ich fantázia a predstava. Po prečítaní si prerozprávajte spolu s deťmi obsah príbehu a na záver im dajte nakresliť o čom boli rozprávky.

10. Ísť sa poprechádzať v daždi s dáždnikom a s gumákmi.
Niekedy sa nedá byť vkuse niekoľko dní doma. Zoberte svoje deti von aj keď prší. Dajte im nepremokavú bundu, alebo pršiplášť, dáždnik, obujte im gumáky a choďte sa s nimi prejsť. Vonku je vôňa dažďa, deti si môžu hodiť do bačorín kamienky, ak majú gumáky poskákať si v nich. Viete o tom, že skákanie do bačorín je veľmi dobré pre vývin mozgu u detí?

11. Choďte s deťmi do kina.
Pozrite si program kina a vyrazte s deťmi do kina, kúpte si pukance a vychutnajte si rozprávku akú ešte určite nevideli. Nám sa dva krát stalo v kine, že LOLKA nechcela po pár minútach pozerať a chcela behať po kine. No a teraz je v tom istom veku naša BELKA. S ňou sme to ešte pre istotu neskúšali, aj keď doma nemá problém pozreť rozprávky ako je Shrek celé až do konca.
