Čo si pobaliť do pôrodnice?
Pamätám si ten deň, keď som prvýkrát prišla do pôrodnice. Bola som veľmi nervózna, ale zároveň plná očakávaní. Keď sa na to spätne pozerám, ubehlo to veľmi rýchlo, aj keď v tej chvíli to bolo také intenzívne. Dva prirodzené pôrody, dve nádherné bábätká - moje detičky, každý pôrod bol iný, ale zároveň veľmi podobný a spájal ich jeden rovnaký pocit - nekonečná láska a šťastie, ktoré aj vás zaplaví, keď konečne držíte svoje bábätko, po prvýkrát, v náručí. A najviac si pamätám tú vôňu. Bábätkovskú vôňu, ktorú si budete pamätať na celý život.
Odchodom do pôrodnice vám začína ozajsná dovolenka - tzv. materská dovolenka. Bude to prebiehať veľmi podobne ako keď by ste išli na klasickú dovolenku. Tiež sa budete baliť. A čo si pobaliť do nemocnice? Spísala som zoznam naozaj potrebných vecí, ktoré vy a vaše bábätko v nemocnici budete potrebovať. Minimálne, ja som ich potrebovala, a určite by som bola za takýto zoznam vďačná ako prvorodička. Vtedy som dostala nejaký zoznam u gynekológa, ale tie podstatné vychytávky, čo mi veľmi chýbali som tam uvedené nemala.
Zoznam si môžete stiahnuť aj v pdf., kde som vám všetky veci iba vypísala. Ak si zoznam vytlačíte, môžete si doň ešte doplniť iné veci, ktoré budete potrebovať. V článku vám rozpíšem viac len k niektorým veciam, ktoré určite odporúčam.
Kúpte si v papiernictve taký väčší obal na "gombík" (napr. vo formáte A4) a pobaľte si doň všetky potrebné doklady, ako napr. váš občiansky preukaz, kartička poistenca, kópia sobášneho listu/ čestné prehlásenie o priznaní otcovstva, ak nie ste zosobášení (vybavuje sa na matrike). Vypíšte dokument - ako sa vaše bábätko bude volať keď sa narodí ako dievčatko, alebo chlapec. Pobaľte si určite aj tehotenskú knižku, so všetkými výsledkami z vyšetrení, ktoré ste absolvovali počas celého tehotenstva. Ešte predtým, ako pôjdete do pôrodnice, skúste si urobiť prehľad o detských pediatroch a oznámte danému pediatrovi, že máte záujem vaše bábätko k nemu po narodení prihlásiť. Keď sa vám bábätko narodí, môžete mu z pôrodnice zavolaťa dohodnúť si prvú poradňu (buď u vás doma, alebo v ambulancii).

Všetky veci, ktoré budete potrebovať sa vám do menšej tašky nezmestia, pretože okrem seba, budete potrebovať aj veci pre bábätko. Odporúčam si všetko pobaliť do jedného kufra, ale zvlášť by ste si mali pobaliť tieto veci, ktoré budete potrebovať už v deň pôrodu. Tieto veci si pobaľte do príručnej (menšej) batožiny, aby ste ich mali po ruke a nemuseli sa hrabať v kufri, alebo tým zaťažovať nemocničný personál.
1 ks nočná košeľa (ideálne na zapínanie, aby sa vám ľahko prezliekalo), prezúvky, šľapky do sprchy (+ igelitka na pobalenie šľapiek), ponožky, minerálna voda, hroznový cukor, 1 ks uterák, 2 ks podložka na prebaľovanie (ak budete krvácať, aby ste si nezašpinili posteľ), hygienické vreckovky, vložky (ale také veľké zn. JESSA, aby ste po pôrode nepretiekli), toaletný papier, pohár, príbor, deodorant, balzam na pery, hrebeň, mobil, nabíjačka, peniaze.
Veci, ktoré bude potrebovať budúca mamička po pôrode.
Na každý deň nočná košeľa, 1 ks župan, na každý deň ponožky, na každý deň nohavičky. To bude váš každodenný outfit. Nič iné na oblečenie nepotrebujete. Veci, v ktorých prídete do pôrodnice si môžete pokojne obliecť aj v deň odchodu, pokiaľ nie sú špinavé. Pobaľte si aj tašku na špinavé prádlo.
Prezúvky a šľapky do sprchy už máte v príručnej batožine, deodorant, pohár, príbor, toaleťák tiež. To si do kufra baliť nemusíte.
Veci potrebné pre hygienu - zubná pasta, zubná kefka, hrebeň, sprchový gél, šampón, môžete si pobaliť aj nejaké malovátka (keď príde na návštevu manžel/rodina), holiaci strojček, krém na tvár, tyčinky do uší, 2 ks uterák menší, 3 ks osuška.
Podprsenky na dojčenie, tampóny do podprseniek, krém na bradavky (zn. Weleda, a je fantastický aj na suché a popraskané pery :-) ..), odsávačka na mlieko (odsávať, odsávať)
Vložky (veľké zn. JESSA), jednorázové nohavičky (nepoužila som, ale možno vám pomôžu), podložky na prebalovanie, Dettol antiseptický sprej na ranky zo spodu. Tu odporúčam po každej potrebe sa osprchovať.


Lieky, ktoré užívate, ale máte vopred odkonzultované s lekárom (keďže budete dojčiť).
Minerálne vody, hroznová šťava (na podporu dojčenia), čaj na dojčenie, jogurty, ovocie.
Nabíjačka na telefón, časopis/kniha, reproduktor (môžete sebe, alebo bábätku pustiť potichu hudbu a prejde vám príjemne čas), AVENT zohrievačka na vodu/mlieko (v pôrodnici majú podobné zohrievačky, ale je o ne niekedy bitka a sú na spoločných miestach, takže ak budete mať svoju vlastnú pri seba na izbe, určite vám to zjednoduší pobyt v nemocnici). Možno sa teraz budete smiať, a poviete si, že tejto asi šibe, ale ak budete po prirodzenom pôrode, môže vás boleť zadok. Neviem vám to opísať. Mala som to tak po prvý krát. Druhý krát som behala po pôrodnici akoby som ani nerodila. Ale prvý krát ma riadne moja riť bolela a mala som problém sedieť na stoličke. V takomto prípade je dobré si nafúkať nafukovacie detské koleso, a sadnúť si naňho. Vyskúšajte. :-) A pri dojčení vám môže pomôcť aj vankúš na kojenie.

Veci, ktoré budete potrebovať pre bábätko.
Sklenená fľaška na mlieko (úplne stačí menšia do 120 ml), 2 ks dudlík (možno bude lepšie aj dva rôzne typy), bavlnená čiapka na hlavičku.
Ovsený kúpeľ, mydlo (NIVEA baby), krém na zadok (ja odporúčam masť s rybím olejom GALVEX), tyčinky do uší pre deti, plienky podľa veľkosti bábätka (ja odporúčam LUPILU - nesmrdia), Babylove vlhčené obrúsky, Babylove prebaľovacie podložky pod zadok.
Bavlnené plienky 8 ks (môžete použiť pod hlavičku do perinky, ale aj na odgrgávanie), bavlnená osuška po kúpeli, 3 ks perinka (zavonovačka), deka na prikrytie, oblečenie podľa ročného obdobia, ale určite si toho treba pobaliť viac, ak by sa bábätko pogrckalo, tak ho budete prezliekať.

Oblečenie na odchod pre vás a pre bábätko podľa ročného obdobia a počasia a vajíčko vám prinesie otecko, to nemusíte mať zbytočne počas pobytu v nemocnici. :-)