Ak máte záujem o spoluprácu, kontakt: 

Správne znižovanie horúčky u detí

          Myslím si, že každá z nás si už prešla znižovaním horúčky u svojich detí. Väčšina z nás sa s horúčkou u detí stretla, keď deti mali horúčky z rastu prvých zubov, horúčky z očkovaní, ale keďže horúčka je jedným z prirodzených obranných mechanizmov tela, stretávame sa s ňou aj keď bojujeme s rôznymi infekčnými, či vírusovými ochoreniami. Ako teda správne znižovať horúčku u detí, tak aby sme  zbytočne nebránili prirodezenému obrannému mechanizmu?

          S meraním teploty sme sa stretli už v pôrodnici, kedy našim deťom vždy pred kúpeľom odmerali sestričky teplotu z konečníka. Ak meriame teplotu v konečníku, tak používame teplomer s ohybným koncom, aby sme bábätku neublížili. Nemeriame hlbšie ako 1 cm, a keďže v konečníku je teplota vyššia odpočítame v porovnaní s iným meraním (napr. v podpazuší) 0,5 °C. Pri bábätkách vo veku do 6 týžňov takéto merianie neodpočítavame. Ak máte doma väčšie bábätko, či dieťa, môžete mu teplotu odmerať pod pazuchou, alebo digitálnym bezkontaktným teplomerom. 

         Ako som už vyššie spomínala, teplota sa môže dostaviť pri prerezávaní sa prvých zúbkov, ale aj po očkovaní. Preto je dobré, ak situáciu ohľadom teploty bábätka sledujete. Niektoré bábätká nemajú žiadnu teplotu pri prerezávaní prvých zúbkov, dokonca ani po očkovaní. Ak však vidíte, že vaše dieťa má neobvyklú zmenu správania, je ospalé, umrnčané, nemá chuť do jedla a slabo pije, určite mu zmerajte teplotu. Ak sa vám čokoľvek nezdá, kontaktujte hneď lekára, toto sú len moje "naučené" rady. 

          Kedy deťom podávame lieky na znižovanie teploty? V prvom rade je dôležité byť nepretržite v blízkosti dieťaťa počas teploty, či horúčky, kedy je potrebné sledovať stav dieťaťa. Keďže teplota je prirodzený obranný mechanizmus v tele, je na zvážení, či dieťaťu dať lieky až po nameraní teploty 38 °C. Ak vidíte, že niečo nie je v poriadku a vaše dieťa má teplotu nižšiu ako 38 °C, určite začnite tým, že mu budete pravideľne ponúkať po malých dúškoch tekutiny. Dehydratácia je veľmi nebezpečná. Miestnosť v ktorej sa nachádza vyvetrajte, neprekurujte, prezlečte ho do ľahšieho oblečenia, nezakrývajte ho hrubými paplónami a dekami. Určite by som vyskúšala aj zábal, prípadne ochladzovanie pomocou hubky na umývanie. Ak sa vám teplotu nedarí takto znížiť, a je zjavné nepohodlie dieťaťa, určite mu dajte odporúčanú dávku lieku na zníženie teploty, podľa pokynov, ktoré sú na príbalovom letáku daného lieku. Mne sa pri mojich deťoch osvedčili čípky. Neviem prečo, ale so sirupmi máme problém. Buď im nechutia, a vyplujú, alebo im nesadnú a vyvracajú. Keď dám čípok, tak mám väčšiu istotu, že tam ostane.

           Ak vaše dieťa zvracia, alebo nereaguje, prípadne mu neviete znížiť teplotu a teplota je vyššia ako 39 °C, určite vyhľadajte rýchlu lekársku pomoc. Pozor aj na fibrilné kŕče, ktoré ak trvajú dlhšie, je potrebná hospitalizácia a vyšetrenie dieťaťa.

Ďaľšie rady a tipy: